AKTYWA OBROTOWE,

Aktywa obrotowe

Każde przedsiębiorstwo posiada własne zasoby majątkowe. Można podzielić je na aktywa trwałe oraz aktywa obrotowe. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tej drugiej grupie.

Aktywami obrotowymi nazywamy takie składniki majątku, które powinny przynieść korzyści ekonomiczne w czasie krótszym, niż jeden rok. Nie są one trwale związane z przedsiębiorstwem; znajdują się w ciągłym ruchu , przechodząc przez różne fazy działalności.

Aktywa obrotowe dzielą się na kilka rodzajów:

1. Rzeczowe aktywa obrotowe - zapasy, materiały, towary, zaliczki na towary. Takie składniki majątku mogą zostać nabyte w drodze kupna lub wyprodukowane przez przedsiębiorstwo.
2. Należności krótkoterminowe - ich uregulowanie jest wymagane w czasie 12 miesięcy. należą do nich m. in. należności z tytułu dostaw i usług, lub należności potwierdzone na drodze sądowej.
3. Inwestycje krótkoterminowe - zawierają się w nich aktywa które przyniosą zysk w perspektywie następnych 12 miesięcy, np. papiery wartościowe, udziały lub akcje przeznaczone do obrotu.
4. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe - wiążą się z wydatkami, które dotyczą nie tylko bieżącego okresu rozliczeniowego, ale też okresów następnych.