księgowość,

“Ulga za złe długi” w 2019 roku

Ulga za złe długi to ulga polegająca na tym, że przedsiębiorca może skorygować podstawę opodatkowania oraz należny podatek od krajowych dostaw i usług jeśli nieściągalność wierzytelności zostanie uprawdopodobniona. Do tej pory taka sytuacja miała miejsce jeśli wierzytelność nie została uregulowana do 150 dni od upływu terminu jej płatności wskazanego na fakturze lub umowie. Zgodnie z nowymi przepisami okres ten będzie wynosił 90 dni. Zmiana dotknie również dłużników, oni również będą musieli dokonać korekty kwoty podatku naliczonego z tytułu niezapłaconych należności w czasie trzech miesięcy a nie 150 dni.

Zasady korzystania z ulg
Korekty dokonuje się za okres w czasie trwania, którego minie 90 dni wskazane przez przepisy. Oczywiście do tego czasu wierzytelność nie może zostać uregulowana. Jeśli po korekcie nastąpi uregulowanie części lub całość należności to ponownie należy wykazać podstawę opodatkowania oraz należny podatek.

Aby skorzystać z ulgi:
- od końca roku w którym została wystawiona faktura dokumentująca wierzytelność nie mogą minąć więcej niż dwa lata,
- na dzień poprzedzający złożenie korekty deklaracji zarówno wierzyciel jak i dłużnik są czynnymi płatnikami VAT i dodatkowo dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego,
- dostawa towarów lub świadczenia usług jest dokonywana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacyjnego.