księgowanie firm,

Porównanie pełnej i uproszczonej księgowości.

Co wybrać? Pełną, a może uproszczoną księgowość? Takie pytanie dręczy wielu decydujących się na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności. Zazwyczaj bowiem początkujący biznesmeni nie orientują się w tym, jak ogromne znaczenie mają informacje ujęte w pełnej księgowości.

Forma uproszczonej księgowości jest zestawieniem prostych reguł ,które mają związek ze zbieraniem danych finansowych. Jej główną rolą jest obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego wobec US. Z jakiego powodu został stworzony taki system? Ze względu na to, że musimy w jakiś sposób określić wartość zobowiązania podatkowego oraz ją kontrolować, a małe jednostki gospodarcze nie powinno się zobowiązywać do prowadzenia kosztownej i zawiłej pełnej księgowości.

Do dobrych stron uproszczonej księgowości włączyć można to, że jest nieskomplikowana w prowadzeniu oraz mało kosztowna. Biznesmen może prowadzić ją bez pomocy wyspecjalizowanych jednostek, bo nie nakłada ona wielu obowiązków. Natomiast wadą jest to, że o stanie firmy prawie nic nam nie mówi poza wielkością zobowiązania podatkowego oraz ewentualnie poziomem przychodów.
Pełna rachunkowość to już zupełnie odmienny system. Jest nie tylko trudny, ale również bardzo szczegółowy. Przeznaczony jest do obliczenia podatku ,a także dzięki niemu mamy również możliwość zbudowania pełnego obrazu finansowego jednostki gospodarczej. Możemy także bez najmniejszego problemu analizować, kontrolować i tworzyć informacje na temat naszej firmy w określonym momencie. Na pewnym poziomie rozwoju działalności gospodarczej, pełna księgowość jest potrzebna, żeby móc efektywnie prowadzić firmę. W tym systemie ewidencjonujemy wszystkie operacje gospodarcze- wpływy do kasy, przelewy z banku, uszkodzenia towarów, czy zapłatę za towar w odroczonym terminie.Z jakiego powodu wybrane jednostki gospodarcze są zobligowane przez ustawę do prowadzenia ksiąg handlowych? Ze względu na to, że określone formy działalności zakładają zarządzanie osobnym zasobem majątkowym oraz mają na celu zapewnienie właścicielom oraz kontrahentom dokładnej kontroli nad tym majątkiem. Dlatego nawet niewielka spółka z o.o. zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości.
Podsumowując, prosta księgowość to zestaw nieskomplikowanych sposobów obliczania zobowiązania podatkowego, a pełna księgowość to skomplikowany system gromadzenia danych finansowych o jednostce gospodarczej. Za pomocą tej pierwszej możemy dowiedzieć się,jak duży zysk wygenerowała firma i jaką wartość podatku musimy odprowadzić do US. Dzięki drugiej natomiast zdobywamy informację nie tylko o wysokości dochodów, ale również o tym, jak wykorzystane zostały pieniądze firmy.