opodatkowanie firmy,

Co wybrać? VAT czy zwolnienie z VATu?

Decydujesz się na podjęcie działalności gospodarczej? Chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie, czy opłaca się zostać płatnikiem podatku VAT? Nie znajdziemy uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich biznesmenów. Wszystko jest zależne bowiem od rodzaju Twojej działalności, jak i również od grupy nabywców, którym będziesz sprzedawał swoje towary względnie usługi.

Czym jest podatek VAT?

VAT to inaczej podatek od wartości dodanej, a w naszym państwie określa się go też mianem podatku od towarów i usług. Podatek od towarów i usług płaci się jedynie od wpływów ze sprzedaży, ponieważ istnieje możliwość zredukowania podatku VAT należnego o naliczony.
VAT należny związany jest ze sprzedażą usług lub towarów przez naszą firmę. Podatek ten odprowadza się do US.
VAT naliczony związany jest z zakupem wybranego towaru czy usługi. Naliczany jest przez naszego kontrahenta, u którego dokonujemy zakupu.

W jakim przypadku opłaca się zostać vatowcem?

Potrącenie podatku od towarów i usług związane jest z koniecznością uzyskania statusu vatowca. W przypadku, kiedy nabywcy naszych towarów albo usług są też podatnikami VAT, naliczony przez nas VAT będą mogli sobie odjąć. My tymczasem zdobędziemy możliwość odliczenia VATu od naszych zakupów. Od momentu, kiedy zostaniemy vatowcami, dotyczyć nas będzie jedynie kwota netto.

Podmioty zwolnione z podatku VAT

Nie wszyscy mogą odliczać VAT naliczony. Istnieje bowiem takie pojęcie jak przedmiotowe lub podmiotowe zwolnienie z VAT. Dotyczy to na przykład lektorów języków obcych lub lekarzy. Pozostali przedsiębiorcy mają możliwość wybrać zwolnienie z podatku od wartości dodanej w momencie, kiedy ich obroty osiągnięte w ciągu roku nie są wyższe od kwoty 150 tys. zł.

Kto z kolei musi zostać vatowcem?

Istnieją także tacy biznesmeni, którzy są zmuszeni zostać podatnikami VAT. Nie ma to związku z wysokością generowanych obrotów. Są to głównie osoby handlujące produktami ze złota albo wszelkiego rodzaju osoby proponujące usługi doradcze.

Płatnik podatku VAT powinien uwzględnić to, że w każdym momencie w jego przedsiębiorstwie może zostać przeprowadzona kontrola przez Urząd Skarbowy. Dlaczego tak jest? Ze względu na to, że podatek od towarów i usług jest jednym z zasadniczych dochodów budżetu państwa. Decydując się więc na zostanie podatnikiem VAT, postaraj się o rzetelne rozliczenie z fiskusem. W sytuacji, gdy księgowość Twojej firmy powierzyłeś biurowi rachunkowemu, ono jest odpowiedzialne za rozliczenia. Natomiast, gdy zajmujesz się tym samodzielnie, skorzystaj z odpowiedniego programu księgowego.

Płatnikiem podatku VAT zostaniesz po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego VAT-R.