aktywa finansowe,

Czym są aktywa trwałe?

Każde przedsiębiorstwo posiada określone zasoby majątkowe, które umożliwiają działalność - są to tak zwane aktywa. Jedną z ich form mogą być aktywa trwałe, które powstały w przeszłości, a będą dostarczać firmie korzyści w czasie dłuższym, niż jeden rok podatkowy.

Aktywa trwałe można podzielić na pięć kategorii.

Pierwsza z nich to wartości niematerialne i prawne - są to prawa majątkowe, które mogą przysłużyć się w jakiś sposób przedsiębiorstwu. Mogą one obejmować np. prawa spółdzielcze do lokalu użytkowego, prawa autorskie lub licencje. Następna grupa to rzeczowe aktywa trwałe, które obejmują: środki trwałe, środki trwałe w budowie a także zaliczki na środki trwałe w budowie. Do aktywów trwałych zaliczamy również długoterminowe należności, jeśli po upływie 12 miesięcy są one wciąż spłacane przez dłużnika. Następna kategoria to inwestycje długoterminowe. - pozwolą one na osiągnięcie zysków w perspektywie dłuższej niż jeden rok obliczeniowy. Piątym rodzajem aktywów trwałych są długoterminowe rozliczenia międzyokresowe, do których zalicza się aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz inne rozliczenia międzyokresowe. 

Innym sposobem podziału jest wyróżnienie aktywów:

 - finansowych (wycenianych przy pomocy metody kosztowej lub metody praw własności, obejmujących np. akcje lub udziały firmy),
 - niefinansowych (maszyny, urządzenia, nieruchomości, środki trwałe w budowie itp.).