księgi handlowe,

Księgi handlowe

Z księgami handlowymi powiązanych jest sporo czynności. Należą do nich ujmowanie wszystkich operacji gospodarczych, należności i zobowiązań, oraz prowadzenie dokładnego rejestru związanego z poszczególną działalnością firmy. Sytuacja przedsiębiorstwa winna być wyrażona w sposób rzetelny i jasny, podczas gdy polityka rachunkowości musi zapewniać ujęcie każdego zdarzenia koniecznego do oceny sytuacji majątkowej i finansowej jak również wyniku finansowego firmy przy respektowaniu zasady ostrożności.

Każda jednostka gospodarcza prowadząca pełną rachunkowość musi sporządzać sprawozdanie finansowe. W jego skład wchodzą bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa, która zawiera wprowadzenie do sprawozdania i uzupełniające informacje i objaśnienia.

Księgi handlowe są elementem obligatoryjnym w spółkach kapitałowych prawa handlowego oraz w osobowych spółkach prawa handlowego. Prowadzenie ksiąg handlowych dotyczy również wszystkich firm, których przychody netto ze sprzedaży za miniony rok obrotowy przewyższyły równowartość 1,2 mln euro.

Pełna księgowość to niełatwy, sprecyzowany, obszerny i dokładnie regulowany mechanizm ewidencji operacji gospodarczych. Przeznaczony jest do ustalania wartości podatku, można też za jego pomocą sporządzić całkowity obraz finansowy firmy, gdyż na kontach ewidencjonowany jest każdy grosz przepływający przez przedsiębiorstwo, a ponadto operacje bezgotówkowe (na przykład utrata wartości środka trwałego). System ten jest ponadto świetnym narzędziem do analizy i kontroli, dzięki któremu możemy zauważyć niezbędność wprowadzenia zmian, co pozwala na efektywne zarządzanie firmą.

Zasady, które dotyczą ewidencji zdarzeń gospodarczych są określone w Ustawie o Rachunkowości.