podatek dochodowy,

Zerowa zaliczka na podatek dochodowy

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na przedsiębiorcę obowiązek odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy. Zazwyczaj są one opłacane miesięcznie, jednak w niektórych przypadkach są regulowane kwartalnie bądź w sposób uproszczony.
Zaliczka na podatek dochodowy to różnica pomiędzy podatkiem należnym od uzyskanego dochodu, a sumą zaliczek należnych w poprzednich miesiącach. Wyjątkiem jest zerowa zaliczka na podatek dochodowy, czyli sytuacja gdy kwota do zapłaty nie istnieje. W takiej sytuacji nie ma obowiązku informowania o tym urzędu skarbowego ani składania jakichkolwiek wyjaśnień. Wszystkie zaliczki na podatek dochodowy muszą bowiem zostać wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym. Przedsiębiorca nie opłaca toteż podatku miesięcznie bądź kwartalnie, a jedynie w wyznaczonym terminie.
Podatnicy, którzy zadeklarowali uproszczoną formę zaliczki na podatek dochodowy muszą wpłacać stałą kwotę podatku dochodowego, a więc sytuacja, w której wystąpi zerowy podatek dochodowy nigdy nie będzie miała miejsca.

Zobacz także jaką funkcję pełnią podatki -> KLIK