inwentaryzacja,

Inwentaryzacja

Prowadzenie rocznej inwentaryzacji składników aktywów i pasywów to obowiązek każdego przedsiębiorcy określony jasno przez przepisy Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Wynika on z faktu, że każda jednostka powinna w rzetelny sposób przedstawić swoją sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy osiągnięty na koniec danego roku.

Inwentaryzacja obejmuje czynności rachunkowe zmierzające do sporządzenia spisu z natury składników majątkowych oraz źródeł ich pochodzenia na określony dzień.

Przeprowadzając inwentaryzację ustalany jest za pomocą spisu faktyczny stan wszystkich pieniężnych i rzeczowych składników majątkowych oraz wyjaśniane zostają różnice między stanem rzeczywistym stwierdzonym podczas inwentaryzacji, a stanem, który wynika z ewidencji księgowej.

Istnieją trzy rodzaje inwentaryzacji:
- spis z natury,
- uzgadnianie sald z kontrahentami,
- weryfikacja stanu ewidencyjnego.

Za przeprowadzenie inwentaryzacji odpowiedzialny jest kierownik jednostki. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji normalna działalność jednostki nie może zostać przerwana, dlatego organizowana jest ona w czasie, kiedy jednostka nie pracuje, np. sobotę lub wieczorem, po zamknięciu jednostki.

Inwentaryzacja może być przeprowadzana ręcznie lub za pomocą informatycznych narzędzi. Druga metoda inwentaryzacji ma więcej zwolenników ze względu na łatwość i oszczędność czasu.