księgowość,

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Świadczenie chorobowe przypisane jest do osób zatrudnionych na umowę o pracę. Nie należy się ono ani zleceniobiorcy, ani osobie współpracującej w oparciu o umowę o dzieło. Wynagrodzenie chorobowe to przywilej ograniczony czasowo. Oznacza to, że pracodawca finansuje okres choroby do wysokości 33 dni w danym roku kalendarzowym (14 dni w przypadku osób 50+). istnieją dwie wysokości wynagrodzenia chorobowego. Jest to 80 lub 100% podstawy wynagrodzenia i jest uzależnione od powodu powstania niezdolności do pracy.
- 100% płatne są zwolnienia lekarskie wystawione w okresie ciąży, spowodowane wypadkiem w związku z wykonywaną pracą oraz dla dawców.
- 80% w pozostałych przypadkach.

Wynagrodzenie chorobowe nie zawsze należy się pracownikowi od pierwszego dnia trwania niezdolności do pracy. Istnieje bowiem tzw. okres wyczekiwania, wynoszący 30 dni, po którego upływie nabywa się prawo do przedłożenia płaconego przez pracodawcę zwolnienia lekarskiego. Okres 30 dni dotyczy nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W praktyce oznacza to, że osoby mające długie przerwy pomiędzy poszczególnymi okresami zatrudnienia nie mogą liczyć na wypłatę świadczenia od pierwszego dnia choroby.

Wyliczenie wynagrodzenia chorobowego:
1. Ustalenie wysokości (80 czy 100%) wynagrodzenia chorobowego.
2. Ustalenie podstawy brutto, od której wylicza się podstawę netto, a w oparciu o nią oblicza się dniówkę chorobową i mnoży przez liczbę dni choroby, za które pracownik ma prawo otrzymać wynagrodzenie.

Podstawa brutto naliczana jest poprzez wyliczenie przeciętnego wynagrodzenia pracownika, biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy wstecz. W przypadku, gdy staż pracownika jest krótszy niż rok, oblicza się je w oparciu o średnią z pełnych miesięcy zatrudnienia.