składki ubezpieczeń społecznych,

Czy przedsiębiorca może zachorować?

Każda osoba, która prowadzi jakikolwiek podmiot działalności gospodarczej, jest zobligowana do opłacania składek ubezpieczeń społecznych.
Przedsiębiorca, który choruje przez część lub całość miesiąca ma prawo wnioskować o obniżenie wysokości składek ZUS i otrzymania zasiłku chorobowego.
Prawo do opłacania niższych składek ubezpieczeń społecznych z powodu choroby ma przedsiębiorca, który posiada ubezpieczenie zdrowotne oraz prawo do zasiłku chorobowego.
Aby móc skorzystać z zasiłku chorobowego, należy przede wszystkim terminowo opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Składka ta jest dobrowolna i aktualnie wynosi 2,45% podstawy pensji (2018 rok).
Składki na ubezpieczenie chorobowe należy opłacać w terminie do 10 dnia każdego miesiąca. Prawo do otrzymania zasiłku chorobowego uzyskuje się po upływie 90 dni nieprzerwanego opłacania składek.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca był już wcześniej ubezpieczony z tego tytułu, a przerwa, która wystąpiła pomiędzy okresami ubezpieczeń nie przekracza 30 dni, to wlicza się to jako ciągłość ubezpieczenia.